Musicians

These talented high school and university students from across the province make up the Nova Scotia Youth Wind Ensemble. Bold indicates a returning member. Bold Red indicates a section leader.

2021-2022

Flute/Piccolo

Ella Burtt, Acadia University

Bianca Daskalov, Lockview High School

Mary Henderson, North Nova Education Centre

Allison Leyte,
Charles P. Allen High School

Kingsley Murphy, Eastern Shore District High

Kate Noftell, Acadia University

Rachel Roy, Charles P. Allen High School

Maya Ryan, Caledonia Junior High School

Cassidy Veinot, Sir John A. MacDonald High School

Andrea Xing, Halifax West High School

Oboe

Matthew Johnston, Bedford Academy

Sarah MacInnis, Cobequid Educational Center

Yasmin Mehrpooya, Charles P. Allen High School

Simone Smith, Horton High School

Bassoon

Logan Deveau, Saint Mary’s University

Clarinet

Hoyeon Chang, Charles P. Allen High School

Gracie Cook, Cole Harbour District High School

Makayla Gerroir, West Kings District High School

Anneka Miller, Lockview High School

Jacqueline Mulford, Prince Andrew High School

Olivia Short, Eastern Shore District High School

Sappho Thompson, Cobequid Educational Centre

Alto Saxophone

Keigan Allen,
St. Mary’s University

Kate Beazley, Charles P. Allen High School

Caroline Boulter,
North Nova Education Centre

George Rusanovskiy, Rocky Lake Junior High School

Tenor Saxophone

Venessa Barker Lockview High School

April Lucas, Lockview High School

Baritone Saxophone

Colin Roberts, Charles P. Allen High School

Trumpet

Oliver Baker, Northeast Kings Education Centre

Kristina Forbes, North Nova Education Centre

Mattingly Lunn, Lockview High School

Marina MacDonald, Halifax West High School

Matthew Mulvihill, Riverview Rural High School

French Horn

Kiera Newsome, Charles P. Allen High School

Ameilia Parks, Citadel High School

Trombone

Charlie Cook, Cole Harbour District High School

Lauren Inglis, Acadia University

Rhodri Williams, Charles P. Allen High School

Euphonium

Cameron Boulter, North Nova Education Centre

Dylan Rutledge, Acadia University

Tuba

Innes Burtt, Charles P. Allen High School

Rory Saweczko, Halifax West High School

Brooklynn Williams, Glace Bay High School

Percussion

Brady Gillis, Lockview High School

Erin Inglis, Dalhousie University

Amalia Kravtsova, Citadel High School

Jervik Hsien Serrano, Citadel High School

Blake Shepherd, Riverview Rural High School



2020-2021

Flute/Piccolo

Ella Burtt, Charles P. Allen High School; Sarah Goguen, Auburn Drive High School; Mary Henderson, North Nova Education Centre; Kate Noftell, Park View Education Centre

Oboe

Sarah MacInnis, Cobequid Educational Centre; Simone Smith, Horton High School

Bassoon

Logan Deveau, Millwood High School; Sasha Dill, Acadia University

Clarinet

Isabelle Conrad, Dalhousie University; Makayla Gerroir, West Kings District High School; Lauren Kearns, Prince Andrew High School; Sydney Klenavic, Dartmouth High School; Keely Lenihan, Lockview High School; Anneka Miller, Lockview High School;

Bass Clarinet

Thomas Josey, Dartmouth High School; Sohyun (Kate) Woo, Citadel High School

Saxophone

Keigan Allen, Lockview High School; Brogan Bishop, Citadel High School; Caroline Boulter, North Nova Education Centre; Madison Card, Avon View High School; Samantha Conrad, Lockview High School; Johnathan MacKinnon, Lockview High School; Daniel Moser, Acadia University

Trumpet/Coronet

Chloé Duguay, Cobequid Educational Centre; Kristina Forbes, North Nova Education Centre; Shaw Nicholson, University of Ottawa; Rishi Shard, Citadel High School; Joseph Yurchesyn, Prince Andrew High School

French horn

Emma Barrett, Glace Bay High School; Ameilia Parks, Citadel High School

Trombone

Nolan Beaudin, Central Kings Rural High School; Charlie Cook, Cole Harbour District High School; Noah Haase, Park View Education Centre; Lauren Inglis, Liverpool Regional High School; Ethan Larose, University of Toronto; Simon Rostis, Citadel High School;

Euphonium

Cameron Boulter, North Nova Education Centre; Aiden Kawahara, Prince Andrew High

Tuba

Innes Burtt, Charles P. Allen High School; Sidney Lee, Charles P. Allen High School; Dylan Rutledge, Lockview High School; Brooklynn Williams, Glace Bay High School

Percussion

Owen Chandler, Halifax West High School; Trinity Conrad, Lockview High School; Brady Gillis, Lockview High School; Erin Inglis, University of King’s College



2019-2020

ALTO SAXOPHONE: Keigan Allen, Lockview High School; Meagan Benwell, Sackville High School; Sam Johnston, Charles P. Allen High School; Daniel Moser, Lockview High School

BARITONE SAXOPHONE: Madison Card, Avon View High School; Devin Oakes, Alumni

BASS CLARINET: Isabelle Conrad, Lockview High School; Thomas Josey, Dartmouth High School; Sohyun Woo, Citadel High School

BASS TROMBONE: Kyle Bauld, Dalhousie University Agricultural Campus; Nolan Beaudin, Central Kings Rural High School

BASSOON: Logan Deveau, Millwood High School; Sasha Dill, Central Kings Rural High School; Kaisa Morrison, Central Kings District High School; Cassandra Oakes, Parkview Education Centre

CLARINET: Emma Forsyth, J. L. Isley High School; Sydney Klenavic, Dartmouth High School; Keely Lenihan, Lockview High School; Jessy MacNeil, Prince Andrew High School; Abigail Mendel-Elias, Hants East Rural High School; Anneka Miller, Lockview High School; Emma Wilkie, Horton High School

EUPHONIUM: Cameron Boulter, North Nova Education Centrel; Abby Rhynold, Central Kings Rural High School

FLUTE/PICCOLO: Ella Burtt, Charles P. Allen High School; Nicola Downward, Charles P. Allen High School; Nellena Gilmet, Glace Bay High School; Mary Henderson, North Nova Education Centre; Daniel MacInnis, Cobequid Educational Centre; Kate Noftell, Park View Education Centre

FRENCH HORN: Emma Barrett, Glace Bay High School; Mason Crober, Dartmouth High School; Jay Le Lacheur, Lockview High School; Ameilia Parks, Citadel High School

OBOE: Mitchell Larkin, Kings Edgehill School

PERCUSSION: Janne Bross, Sackville High School; Trinity Conrad, Lockview High School; Erin Inglis, Prince Andrew High School; Shay Keefe, Lockview High School; Blake Shepherd, Munro Academy

PIANO: Ilan Mendel, Halifax West High School

TENOR SAXOPHONE: Samantha Conrad, Lockview High School; Xingliang Li, Citadel High School

TROMBONE: Lauren Inglis, Liverpool Regional High School; Ilan Mendel, Halifax West High School; Simon Rostis, Citadel High School

TRUMPET: Luke Dobson, Charles P. Allen High School; Chloé Duguay; Cobequid Educational Centre; Jaylyn Harri, Citadel High School; Eytan Mendel-Elias, Hants East Rural High School; Shaw Nicholson, Citadel High School; Evan Pierce, Charles P. Allen High School; Joseph Yurchesyn, Prince Andrew High School

TUBA: Innes Burtt, Madeline Symonds Junior High School; Aiden Kawahara, Prince Andrew High School; James Meers, Park View Education Centre; Dylan Rutledge, Lockview High School



2018-2019

ALTO SAXOPHONE: Samantha Conrad, Lockview High School; Sam Johnston, Charles P. Allen High School; Shirin Mehrpooya, Charles P. Allen High School; Daniel Moser, Lockview High School

BARITONE SAXOPHONE: Keigan Allen, Lockview High School; Devin Oakes, Nova Scotia Community College

BASS CLARINET: Isabelle Conrad, Lockview High School; Sohyun Woo, Citadel High School

BASSOON: Myles Fox, Cobequid Educational Centre; Kaisa Morrison, Central Kings District High School; Cassandra Oakes, Parkview Education Centre

CLARINET: Sydney Hood, Horton High School; Alexandra Keefe, Dr. John Hugh Gillis High School; Sydney Klenavic, Dartmouth High School; Keely Lenihan, Lockview High School; Jessy MacNeil, Prince Andrew High School; Lucas March, North Nova Educational Centre; Abigail Mendel-Elias, Hants East Rural High School; Anneka Miller, Lockview High School; Caitlyn Skelhorn, Halifax West High School

EUPHONIUM: Kyle Bauld, Citadel High School; Jillian Rowan, Lockview High School; Abby Rhynold, Central Kings Rural High School; Evan West, Halifax West High School

FLUTE/PICCOLO: Ella Burtt, Charles P. Allen High School; Nicola Downward, Charles P. Allen High School; Nellena Marie Gilmet, Glace Bay High School; Daniel MacInnis, Cobequid Educational Centre; Georgia Sinclair, Charles P. Allen High School

FRENCH HORN: Albany Goucher, Central Kings Rural High School; Claire Hartlen, Cobequid Educational Centre; Julianne Le Lacheur, Lockview High School; Ameilia Parks, Ridgecliff Middle School

OBOE: Jessica Carver, Avon View High School; Sarah Perrault, Homeschool

PERCUSSION: Trinity Conrad, Harold T. Barret Junior High School; Zachary Fraser, Sydney Academy; Svenja Hoffmann, Halifax West High School; Maddie Tufts, Lockview High School

TENOR SAXOPHONE: Madelyn Carter, Yarmouth Consolidated Memorial High School; Mitchell Hiscock, Glace Bay High School; Xingliang Li, Citadel High School

TROMBONE: Nolan Beaudin, Central Kings High School; Lauren Inglis, Liverpool Regional High School; Hannah Patrice Lever, Cobequid Educational Centre; Ilan Mendel, Halifax West High School; Simon Rostis, Citadel High School

TRUMPET: Luke Dobson, Charles P. Allen High School; Gillian Fuller, Horton High School; Bralee Hiscock, Glace Bay High School; Eytan Mendel-Elias, Hants East Rural High School; Shaw Nicholson, Citadel High School; Evan Pierce, Charles P. Allen High School; Jaylyn Harrie-Publicover, Citadel High School; Tyson Walsh, Millwood High School; Gwendolyn Williams, Liverpool Regional High School

TUBA: Breton Hickey, Acadia University; Aidan Kawahara, Prince Andrew High School; Maxim Kemp, Citadel High School; Dylan Rutledge, Lockview High School



2017-2018

ALTO SAXOPHONE: Ryan Kingston, Charles P. Allen High School; Shirin Mehrpooya, Charles P. Allen High School; Daniel Moser, Lockview High School; Zachary Robinson, Digby Regional High School; Sophia Waddell, St. Mary’s University; Christina Wong, Glace Bay High School

BARITONE SAXOPHONE: James Lloyd, Dalhousie University; Devin Oakes, Park View Education Centre

BASS CLARINET: Isabelle Conrad, Lockview High School; Anneka Miller, Georges P. Vanier Junior High School

BASSOON:  Corrine A. Ambler, Alumnus; Jonah Innis, Avon View High School; Kaisa Morrison, Central Kings District High School

CLARINET: Kieran Bhaskara, Dalhousie University; Jonathan Fewer, Musquodoboit Rural High School; Sydney Hood, Horton High SchoolSarah Johnston, Charles P. Allen High School; Alexandra Keefe, Dr. John Hugh Gillis High School; Bailey Lenihan, Lockview High School; Morgandy Levy, Acadia University; Lucas March, North Nova Educational Centre; Celine Opitz, Horton High School; Alyssa Wells, Avon View High School; Katrina Whitenect, Musquodoboit Rural High School

EUPHONIUM: Kyle Donald Bauld, Citadel High School; Emily Riding, Park View Education Centre

FLUTE: Nicola Downward, Charles P. Allen High School; Miranda Goodman, North Nova Educational Centre; Arlene Johnson, Prince Andrew High School; Daniel MacInnis, Cobequid Educational Centre; Georgia Sinclair, Charles P. Allen High School

FRENCH HORN: Grace Day, Millwood High School; Kate DesRoches, Citadel High School; Claire Hartlen, Cobequid Educational Centre; Julianne LeLacheur, Lockview High School; Sara Murphy, Lockview High School

OBOE: Jessica Carver, Avon View High School

PERCUSSION: Zachary Fraser, Sydney Academy; David Scott, Acadia University; Maddie Tufts, Lockview High School; Felicia Wassom, Lockview High School; Raquel Wassom, Dalhousie University

TENOR SAXOPHONE: Emma Barr, Horton High School; Mitchell Hiscock, Glace Bay High School

TROMBONE: Macarius Burton, Charles P. Allen High School: Sophie Haverstock, Charles P. Allen High School; Lauren Inglis, Liverpool Regional High School; Duncan Linsdell, Charles P. Allen High School; Ilan Mendel, Halifax West High School

TRUMPET: Aiden Deveau, Charles P. Allen High School; Gillian Fuller, Horton High School; Bralee Hiscock, Glace Bay High School; Shaw Nicholson, Citadel High School; Evan Pierce, Charles P. Allen High School; Evan Shaw, Prince Andrew High School; Alec Thompson, Avon View High School; Tyson Walsh, Millwood High School; Gwen Williams, Liverpool Regional High School

TUBA: Breton Hickey, Glace Bay High School; Maxim Kemp, Citadel High School; Dylan Rutledge, Lockview High School



2016-2017

ALTO SAXOPHONE: Ryan Kingston, Charles P. Allen High School; Sophia Waddell, St. Mary’s University; Nicolas Wannamaker, Auburn Drive High School; Christina Wong, Glace Bay High School

BARITONE SAXOPHONE: James Lloyd, Dalhousie University; Devin Oakes, Park View Education Centre

BASS CLARINET: Miranda King, Halifax West High School

BASSOON: Corrine A. Ambler, Charles P. Allen High School; Jonah Innis, Avon View High School; Kathleen Lane, Sackville High School

CLARINET: Kieran Bhaskara, Charles P. Allen High School; Jonathan Fewer, Musquodoboit Rural High School; Abigail Greek, Auburn Drive High School; Sydney Hood, Horton High School; Sarah Johnston, Charles P. Allen High School; Bailey Lenihan, Lockview High School; Lucas March, North Nova Educational Centre; Alyssa Wells, Avon View High School; Katrina Whitenect, Musquodoboit Rural High School

E-FLAT CLARINET: Morganda Levy, Horton High School

EUPHONIUM: Ross Macintosh, Cobequid High School; Emily Riding, Park View Education Centre

FLUTE: Katelyn Alward, Lockview High School; Jessica Bennett, Horton High School; Miranda Goodman, North Nova Educational Centre; Abbey Robertson, Horton High School; Georgia Sinclair, Charles P. Allen High School

FRENCH HORN: Caitlin Ahern, Prince Andrew High School; Kate DesRoches, Citadel High School; Julianne Le Lacheur, Lockview High School; Sara Murphy, Lockview High School; Mikayla Wadden, Lockview High School

OBOE: Maddie Stewart, Horton High School

PERCUSSION: Tristan Hopkins, Acadia University; Kaitlin Lightfoot, Central Kings Rural High School; Alex Marr, Auburn Drive High School; David Scott, Sir John A. MacDonald High School; Felicia Wasson, Lockview High School; Raquel Wasson, Lockview High School

TENOR SAXOPHONE: Emma Barr, Horton High School; William Mann, Prince Andrew High School

TROMBONE: Mark Carroll, Cobequid Educational Centre; Sophie Haverstock, Charles P. Allen High School; Duncan Linsdell, Charles P. Allen High School; Spencer Nichols, West Kings District High School

BASS TROMBONE: Macarius Burton, Charles P. Allen High School

TRUMPET: Gillian Fuller, Horton High School; Kate Gingell, Eastern Shore District High School; Noah Hartlen, Cobequid Educational Centre; Bralee Hiscock, Glace Bay High School; Megan Hodder, Prince Andrew High School; Margaret Hopkins, Horton High School; Rebecca Mader, Lockview High School; Nicolas Purcell, Dalhousie University; Kenneth (Jake) Sheppard, Cole Harbour District High School; Alec Thompson, Avon View High School

TUBA: Alexander Bessant, Fairview Junior High School; Malcolm Dort, Prince Andrew High School; Breton Hickey, Glace Bay High School; Hope Salmonson, Eastern Shore District High School